Summer Sunday Series 2017

Union Sailing Club

Summer Sunday Series 2017

Dinghy Fleet

Sailed: 21, Discards: 7, To count: 14, Rating system: USPN, Entries: 25, Scoring system: CHIPS
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN R1
6/25
R2
6/25
R3
7/2
R4
7/2
R5
7/2
R6
7/9
R7
7/9
R8
7/16
R9
7/16
R10
7/23
R11
7/23
R12
7/23
R13
7/30
R14
7/30
R15
7/30
R16
8/6
R17
8/6
R18
8/6
R19
8/13
R20
8/13
R21
8/13
Total
1st Dinghy Finn 69 Pierce Hasler 90.5 (4th) 1st 1st 1st 3rd (9th DNC) (8th DNC) 5th (6th) 2nd 2nd 5th 1st 1st 1st 1st 1st 1st (6th DNC) (6th DNC) (4th DNC) 1,244.9
2nd Dinghy MC Scow 2384 Phil Ecklund 86.7 3rd 2nd (8th DNC) (8th DNC) (8th DNC) 5th 1st 1st 1st 6th 4th 6th 4th (4th DNC) (4th DNC) 3rd 5th DNF (6th DNC) (6th DNC) 6th DNC 4th DNC 891.9
3rd Dinghy Finn 303 Joe Chinburg 90.5 (8th DNC) (7th DNC) (8th DNC) (8th DNC) (8th DNC) (9th DNC) (8th DNC) 4th 2nd 3rd 3rd 2nd 6th DNC 4th DNC 4th DNC 2nd RTC 2nd RTC 2nd RTC 2nd 1st 4th DNC 860.1
4th Dinghy Finn 986 Marcus Ward 90.5 (8th DNC) (7th DNC) (8th DNC) (8th DNC) (8th DNC) (9th DNC) (8th DNC) 6th 5th 1st 1st 3rd 6th DNC 4th DNC 4th DNC 4th RTC 4th RTC 3rd RTC 1st 2nd 4th DNC 840.8
5th Dinghy MC Scow 2261 Fred Gohl 86.7 2nd 3rd 3rd RDGa 5th 1st 1st 2nd (13th DNC) (13th DNC) 5th 6th 4th (6th DNC) (4th DNC) (4th DNC) (8th DNC) (8th DNC) 6th DNC 6th DNC 6th DNC 4th DNC 793.0
6th Dinghy MC Scow 1777 Sandy Butterfield 86.7 1st 4th 2nd RC 2nd RC 2nd RC 4th 3rd (13th DNC) (13th DNC) (13th DNC) (13th DNC) (13th DNC) (6th DNC) (4th DNC) 4th DNC 8th DNC 8th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 4th DNC 562.8
7th Dinghy Laser Radial 98283 Lorena Ward 96.2 (8th DNC) (7th DNC) (8th DNC) (8th DNC) (8th DNC) (9th DNC) (8th DNC) 2nd 4th 4th 10th 8th 6th DNC 4th DNC 4th DNC 8th DNC 8th DNC 6th DNC 3rd RTC 3rd RTC 1st RTC 542.3
8th Dinghy     Nina Norman   (7th RC) 6th RC 6th RC 6th RC 6th RC (6th RC) 5th RC (11th RC) (8th RC) (13th DNC) (13th DNC) (13th DNC) 5th RC 2nd RC 3rd RC 6th RC 5th RC 4th RC 5th RC 5th RC 3rd RC 537.4
9th Dinghy Finn 951 Andy Blitz 90.5 (8th DNC) (7th DNC) 5th RDGa 4th 5th (9th DNC) (8th DNC) 8th 8th DNF (13th DNC) (13th DNC) (13th DNC) 6th DNC 4th DNC 4th DNC 8th DNC 8th DNC 6th DNC 4th RC 4th RC 2nd RC 448.5
10th Dinghy RS Aero 9 1659 Christian Rasmussen 86.8 (8th DNC) (7th DNC) 4th RDGa 3rd 4th (9th DNC) (8th DNC) 10th 3rd (13th DNC) (13th DNC) (13th DNC) 6th DNC 4th DNC 4th DNC 8th DNC 8th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 4th DNC 352.9
11th Dinghy Sunfish 79309 Paul Culnan 99.6 5th 5th (8th DNC) (8th DNC) (8th DNC) (9th DNC) (8th DNC) (13th DNC) (13th DNC) 13th DNC 13th DNC 13th DNC 3rd 2nd DNS 2nd 8th DNC 8th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 4th DNC 321.7
12th Dinghy Buccaneer 5211 Eric Bartholomey 86.3 (8th DNC) (7th DNC) (8th DNC) (8th DNC) (8th DNC) 3rd 4th (13th DNC) (13th DNC) 13th DNC 13th DNC 13th DNC 6th DNC 4th DNC 4th DNC 5th 3rd 6th DNC 6th DNC 6th DNC 4th DNC 306.8
13th Dinghy MC Scow 1637 Bill Ohallaran 86.7 (8th DNC) (7th DNC) (8th DNC) (8th DNC) (8th DNC) (9th DNC) (8th DNC) 13th DNC 13th DNC 7th 5th 1st 6th DNC 4th DNC 4th DNC 8th DNC 8th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 4th DNC 225.1
14th Dinghy Laser/Snipe None Rich Summers   (8th DNC) (7th DNC) (8th DNC) (8th DNC) (8th DNC) (9th DNC) (8th DNC) 13th DNC 13th DNC 10th 8th RDGa 10th 2nd 4th DNC 4th DNC 8th DNC 8th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 4th DNC 206.8
15th Dinghy MC Scow 1798 Jim Young 86.7 (8th DNC) (7th DNC) (8th DNC) (8th DNC) (8th DNC) 2nd (8th DNC) 9th 7th (13th DNC) 13th DNC 13th DNC 6th DNC 4th DNC 4th DNC 8th DNC 8th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 4th DNC 187.1
16th Dinghy Sunfish 80849 Mark Flett 99.6 6th (7th DNC) (8th DNC) (8th DNC) (8th DNC) (9th DNC) (8th DNC) (13th DNC) 13th DNC 9th 9th 9th 6th DNC 4th DNC 4th DNC 8th DNC 8th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 4th DNC 185.1
17th Dinghy Finn 55 Adam Field 90.5 (8th DNC) (7th DNC) (8th DNC) (8th DNC) (8th DNC) (9th DNC) (8th DNC) 13th DNC 13th DNC 8th 7th 7th 6th DNC 4th DNC 4th DNC 8th DNC 8th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 4th DNC 163.9
18th Dinghy     Bob O'Malley   (8th DNC) (7th DNC) (8th DNC) (8th DNC) (8th DNC) 6th RC 5th RC (13th DNC) (13th DNC) 11th RC 11th RC 11th RC 6th DNC 4th DNC 4th DNC 8th DNC 8th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 4th DNC 104.3
19th Dinghy Butterfly 10640 Paul Culnan 107.4 (8th DNC) (7th DNC) (8th DNC) (8th DNC) (8th DNC) (9th DNC) (8th DNC) 3rd 8th DNF 13th DNC 13th DNC 13th DNC 6th DNC 4th DNC 4th DNC 8th DNC 8th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 4th DNC 100.2
20th Dinghy     Kim Adams   (8th DNC) (7th DNC) (8th DNC) (8th DNC) (8th DNC) (9th DNC) (8th DNC) 13th DNC 13th DNC 13th DNC 13th DNC 13th DNC 6th DNC 4th DNC 4th DNC 6th RC 5th RC 4th RC 6th DNC 6th DNC 4th DNC 99.2
21st Dinghy MC Scow 1066 Jenny Sutton 86.7 (8th DNC) (7th DNC) 6th RC 6th RC 6th RC (9th DNC) (8th DNC) (13th DNC) (13th DNC) (13th DNC) 13th DNC 13th DNC 6th DNC 4th DNC 4th DNC 8th DNC 8th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 4th DNC 89.7
22nd Dinghy Finn 55 Nick Verocchi 90.5 (8th DNC) (7th DNC) (8th DNC) (8th DNC) (8th DNC) (9th DNC) (8th DNC) 7th 8th OCS 13th DNC 13th DNC 13th DNC 6th DNC 4th DNC 4th DNC 8th DNC 8th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 4th DNC 73.0
23rd Dinghy     Meg Mortiz   (8th DNC) (7th DNC) (8th DNC) (8th DNC) (8th DNC) 6th RC 5th RC (13th DNC) (13th DNC) 13th DNC 13th DNC 13th DNC 6th DNC 4th DNC 4th DNC 8th DNC 8th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 4th DNC 56.0
24th Dinghy     Bob Stoller   (8th DNC) (7th DNC) (8th DNC) (8th DNC) (8th DNC) (9th DNC) (8th DNC) 13th DNC 13th DNC 11th RC 11th RC 11th RC 6th DNC 4th DNC 4th DNC 8th DNC 8th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 4th DNC 48.3
25th Dinghy     Heather Rawlins   (8th DNC) (7th DNC) (8th DNC) (8th DNC) (8th DNC) (9th DNC) (8th DNC) 11th RC 8th RC 13th DNC 13th DNC 13th DNC 6th DNC 4th DNC 4th DNC 8th DNC 8th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 4th DNC 32.2

LMS Fleet

Sailed: 21, Discards: 7, To count: 14, Rating system: USPN, Entries: 27, Scoring system: CHIPS
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN R1
6/25
R2
6/25
R3
7/2
R4
7/2
R5
7/2
R6
7/9
R7
7/9
R8
7/16
R9
7/16
R10
7/23
R11
7/23
R12
7/23
R13
7/30
R14
7/30
R15
7/30
R16
8/6
R17
8/6
R18
8/6
R19
8/13
R20
8/13
R21
8/13
Total
1st LMS Snipe/Laser 28464 Doug McKnight   2nd 1st 1st (2nd) 1st (14th DNC) (15th DNC) (10th DNC) (8th DNC) 2nd 2nd (10th) 1st 2nd (2nd) 1st 1st 2nd 3rd RTC 3rd RTC 2nd RTC 1,284.9
2nd LMS Laser/Snipe 614 Tim Everett   1st 2nd 4th 5th 4th 6th 2nd (8th) 2nd (6th) (10th) 3rd 2nd 1st (7th) 4th 2nd 3rd (12th DNC) (12th DNC) (8th DNC) 1,151.8
3rd LMS Mutineer 8002 Gib Charles   (11th DNC) (11th DNC) (7th) 6th 6th 4th RC 4th RC 2nd 6th 3rd 5th (7th) (8th) 4th 1st 3rd (6th) (6th) 1st 1st 1st 1,122.3
4th LMS Mutineer 1173 Bruce Miller   8th RC 8th RC (13th DNC) (13th DNC) (13th DNC) (9th) 5th 1st 1st (9th) (7th) (6th) 5th 3rd 6th 5th 5th 4th 6th 2nd 4th 1,075.5
5th LMS Snipe 29535 Amanda Woeger   5th RTC 5th RTC (13th DNC) (13th DNC) (13th DNC) 3rd 1st 3rd RTC 3rd RTC 7th 6th 2nd (9th DNC) (10th DNC) (9th DNC) 2nd 3rd 1st (12th DNC) 12th DNC 8th DNC 981.7
6th LMS Snipe 30618 Ryan Schubert   7th RTC 7th RTC 2nd 3rd 2nd 1st 10th 4th RTC 4th RTC 5th 4th 1st (9th DNC) (10th DNC) (9th DNC) (10th DNC) (10th DNC) (10th DNC) (12th DNC) 12th DNC 8th DNC 963.6
7th LMS Snipe 25046 Robert Pincus   3rd RC 3rd RC (13th DNC) (13th DNC) (13th DNC) 2nd 6th (10th DNC) (8th DNC) 4th 1st (11th DNC) 3rd 9th DNF 3rd (10th DNC) 10th DNC 10th DNC 2nd 12th DNC 8th DNC 780.3
8th LMS Snipe 27094 Doug Moldawsky   9th 6th (13th DNC) (13th DNC) (13th DNC) (14th DNC) 8th (10th DNC) 7th DNF 1st 8th 8th 4th RC 5th RC 4th RC (10th DNC) (10th DNC) 10th DNC 12th DNC 9th 8th DNC 705.7
9th LMS Snipe/Laser 25428 Stuart McKnight   6th 9th 5th 11th 7th (14th DNC) (15th DNC) (10th DNC) (8th DNC) 8th 9th 4th (9th DNC) (10th DNC) (9th DNC) 6th 4th 5th 12th DNC 12th DNC 8th DNC 660.5
10th LMS Snipe 28900 Doug Swenson   4th RTC 4th RTC 3rd 1st 3rd 5th 3rd (10th DNC) (8th DNC) (12th DNC) (13th DNC) (11th DNC) (9th DNC) (10th DNC) 9th DNC 10th DNC 10th DNC 10th DNC 12th DNC 12th DNC 8th DNC 588.7
11th LMS Mutineer 8012 Peter Way   (11th DNC) (11th DNC) 6th 8th 10th 12th 9th (10th DNC) (8th DNC) (12th DNC) (13th DNC) (11th DNC) 9th DNC 10th DNC 9th DNC 10th DNC 10th DNC 10th DNC 5th 5th 3rd 469.6
12th LMS Laser 209729 Lloyd Banta   (11th DNC) (11th DNC) 9th 10th 11th (14th DNC) (15th DNC) 5th 5th (12th DNC) (13th DNC) (11th DNC) 9th DNC 10th DNC 9th DNC 10th DNC 10th DNC 10th DNC 10th RTC 10th RTC 6th RTC 424.9
13th LMS Snipe 29760 Jim MacKenzie   (11th DNC) (11th DNC) (13th DNC) (13th DNC) (13th DNC) (14th DNC) (15th DNC) 7th 8th DNC 12th DNC 13th DNC 11th DNC 9th DNC 7th 5th 10th DNC 10th DNC 10th DNC 4th 4th 8th DNC 354.3
14th LMS Laser 177042 Steve Titus 91.1 (11th DNC) (11th DNC) (13th DNC) (13th DNC) (13th DNC) (14th DNC) (15th DNC) 10th DNC 8th DNC 10th 3rd 11th DNC 9th DNC 10th DNC 9th DNC 8th 7th 7th 12th DNC 6th 8th DNC 319.0
15th LMS Snipe/Laser 27626 DJ Hagberg   (11th DNC) (11th DNC) (13th DNC) (13th DNC) (13th DNC) (14th DNC) (15th DNC) 10th DNC 8th DNC 12th DNC 13th DNC 11th DNC 6th 6th 9th DNC 10th DNC 10th DNC 10th DNC 7th RTC 7th RTC 5th RTC 311.4
16th LMS Snipe 28449 Marcus Ward   (11th DNC) (11th DNC) 11th 4th 5th 8th 7th (10th DNC) (8th DNC) (12th DNC) (13th DNC) (11th DNC) 9th DNC 10th DNC 9th DNC 10th DNC 10th DNC 10th DNC 12th DNC 12th DNC 8th DNC 297.9
17th LMS Laser 170817 Adam 91.1 (11th DNC) (11th DNC) (13th DNC) (13th DNC) (13th DNC) 10th 12th 9th (8th DNC) (12th DNC) 13th DNC 11th DNC 7th 8th 8th 10th DNC 10th DNC 10th DNC 12th DNC 12th DNC 8th DNC 274.5
18th LMS Snipe 22734 Barrickman   (11th DNC) (11th DNC) 12th 12th 12th DNF 13th 13th (10th DNC) (8th DNC) 11th 11th 9th (9th DNC) (10th DNC) (9th DNC) 10th DNC 10th DNC 10th DNC 9th 12th DNC 8th DNC 271.8
19th LMS Mutineer 8022 Tim Fischer   (11th DNC) (11th DNC) 8th 7th 8th (14th DNC) (15th DNC) (10th DNC) (8th DNC) (12th DNC) 13th DNC 11th DNC 9th DNC 10th DNC 9th DNC 10th DNC 10th DNC 10th DNC 8th 8th 8th DNC 265.9
20th LMS Laser/Snipe 8609 Paul Acker   (11th DNC) (11th DNC) (13th DNC) (13th DNC) (13th DNC) (14th DNC) (15th DNC) 10th DNC 8th DNC 12th DNC 12th 5th 9th DNC 10th DNC 9th DNC 10th DNC 10th DNC 10th DNC 11th RTC 11th RTC 7th RTC 222.9
21st LMS Laser JR Payton Lester 91.1 (11th DNC) (11th DNC) 10th RC 9th RC 9th RC 11th 14th DNF (10th DNC) (8th DNC) (12th DNC) (13th DNC) (11th DNC) 9th DNC 10th DNC 9th DNC 10th DNC 10th DNC 10th DNC 12th DNC 12th DNC 8th DNC 162.9
22nd LMS Mutineer 5030 Field   (11th DNC) (11th DNC) (13th DNC) (13th DNC) (13th DNC) (14th DNC) (15th DNC) 10th DNC 8th DNC 12th DNC 13th DNC 11th DNC 9th DNC 10th DNC 9th DNC 9th 8th 8th 12th DNC 12th DNC 8th DNC 109.7
23rd LMS Snipe 25912 Mark Tiernen   (11th DNC) (11th DNC) (13th DNC) (13th DNC) (13th DNC) (14th DNC) (15th DNC) 10th DNC 8th DNC 12th DNC 13th DNC 11th DNC 9th DNC 10th DNC 9th DNC 7th 9th 9th 12th DNC 12th DNC 8th DNC 109.6
24th LMS Laser 199399 Richard Freer   (11th DNC) (11th DNC) (13th DNC) (13th DNC) (13th DNC) 7th 11th (10th DNC) (8th DNC) 12th DNC 13th DNC 11th DNC 9th DNC 10th DNC 9th DNC 10th DNC 10th DNC 10th DNC 12th DNC 12th DNC 8th DNC 109.4
25th LMS Laser 194588 Chris George   (11th DNC) (11th DNC) (13th DNC) (13th DNC) (13th DNC) (14th DNC) (15th DNC) 6th 8th DNC 12th DNC 13th DNC 11th DNC 9th DNC 10th DNC 9th DNC 10th DNC 10th DNC 10th DNC 12th DNC 12th DNC 8th DNC 71.8
26th LMS Snipe 29537 Blaine McCleskey   10th RTC 10th RTC (13th DNC) (13th DNC) (13th DNC) (14th DNC) (15th DNC) (10th DNC) (8th DNC) 12th DNC 13th DNC 11th DNC 9th DNC 10th DNC 9th DNC 10th DNC 10th DNC 10th DNC 12th DNC 12th DNC 8th DNC 40.6
27th LMS Snipe 24638 Andy Blitz   (11th DNC) (11th DNC) (13th DNC) (13th DNC) (13th DNC) (14th DNC) (15th DNC) 10th DNC 8th DNC 12th DNC 13th DNC 11th DNC 9th DNC 10th DNC 9th DNC 10th DNC 10th DNC 10th DNC 12th DNC 12th DNC 8th DNC 0.0

Multihull Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: USPN, Entries: 1, Scoring system: CHIPS
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN R3
7/2
R4
7/2
R5
7/2
R7
7/9
R8
7/16
R9
7/16
Total
1st Multihull Hobie 16 108193 Steve Titus 78.3 (1st DNF) (1st) 1st 1st 1st RC 1st RC 356.8

R1 - Dinghy Fleet - 6/25

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Dinghy MC Scow 1777 Sandy Butterfield 86.7     00:19:24 0:22:23 94.8
2 Dinghy MC Scow 2261 Fred Gohl 86.7     00:19:30 0:22:29 85.5
3 Dinghy MC Scow 2384 Phil Ecklund 86.7     00:19:59 0:23:03 76.2
4 Dinghy Finn 69 Pierce Hasler 90.5     00:26:47 0:29:36 66.9
5 Dinghy Sunfish 79309 Paul Culnan 99.6     00:34:02 0:34:10 57.7
6 Dinghy Sunfish 80849 Mark Flett 99.6     00:36:11 0:36:20 48.4
7 Dinghy     Nina Norman       RC   29.9

R2 - Dinghy Fleet - 6/25

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Dinghy Finn 69 Pierce Hasler 90.5     00:29:58 0:33:07 93.8
2 Dinghy MC Scow 2384 Phil Ecklund 86.7     00:30:22 0:35:01 83.9
3 Dinghy MC Scow 2261 Fred Gohl 86.7     00:31:19 0:36:07 74.0
4 Dinghy MC Scow 1777 Sandy Butterfield 86.7     00:31:56 0:36:50 64.0
5 Dinghy Sunfish 79309 Paul Culnan 99.6     00:37:36 0:37:45 54.1
6 Dinghy     Nina Norman       RC   34.2

R3 - Dinghy Fleet - 7/2

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Dinghy Finn 69 Pierce Hasler 90.5     00:18:48 0:20:46 94.8
2 Dinghy MC Scow 1777 Sandy Butterfield 86.7     RC   86.1
3 Dinghy MC Scow 2261 Fred Gohl 86.7     RDGa   79.3
4 Dinghy RS Aero 9 1659 Christian Rasmussen 86.8     RDGa   70.6
5 Dinghy Finn 951 Andy Blitz 90.5     RDGa   52.3
6 Dinghy     Nina Norman       RC   29.9
6 Dinghy MC Scow 1066 Jenny Sutton 86.7     RC   29.9

R4 - Dinghy Fleet - 7/2

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Dinghy Finn 69 Pierce Hasler 90.5     00:17:50 0:19:42 94.8
2 Dinghy MC Scow 1777 Sandy Butterfield 86.7     RC   86.1
3 Dinghy RS Aero 9 1659 Christian Rasmussen 86.8     00:17:23 0:20:02 85.5
4 Dinghy Finn 951 Andy Blitz 90.5     00:18:56 0:20:55 76.2
5 Dinghy MC Scow 2261 Fred Gohl 86.7     00:18:26 0:21:16 66.9
6 Dinghy     Nina Norman       RC   29.9
6 Dinghy MC Scow 1066 Jenny Sutton 86.7     RC   29.9

R5 - Dinghy Fleet - 7/2

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Dinghy MC Scow 2261 Fred Gohl 86.7     00:14:02 0:16:11 94.8
2 Dinghy MC Scow 1777 Sandy Butterfield 86.7     RC   86.1
3 Dinghy Finn 69 Pierce Hasler 90.5     00:15:12 0:16:48 85.5
4 Dinghy RS Aero 9 1659 Christian Rasmussen 86.8     00:15:06 0:17:24 76.2
5 Dinghy Finn 951 Andy Blitz 90.5     00:16:28 0:18:12 66.9
6 Dinghy     Nina Norman       RC   29.9
6 Dinghy MC Scow 1066 Jenny Sutton 86.7     RC   29.9

R6 - Dinghy Fleet - 7/9

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Dinghy MC Scow 2261 Fred Gohl 86.7     00:14:22 0:16:34 95.5
2 Dinghy MC Scow 1798 Jim Young 86.7     00:16:16 0:18:46 86.9
3 Dinghy Buccaneer 5211 Eric Bartholomey 86.3     00:16:50 0:19:30 78.2
4 Dinghy MC Scow 1777 Sandy Butterfield 86.7     00:19:02 0:21:57 69.5
5 Dinghy MC Scow 2384 Phil Ecklund 86.7     00:20:40 0:23:50 60.8
6 Dinghy     Nina Norman       RC   26.1
6 Dinghy     Bob O'Malley       RC   26.1
6 Dinghy     Meg Mortiz       RC   26.1

R7 - Dinghy Fleet - 7/9

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Dinghy MC Scow 2384 Phil Ecklund 86.7     00:28:23 0:32:44 94.8
2 Dinghy MC Scow 2261 Fred Gohl 86.7     00:29:43 0:34:17 85.5
3 Dinghy MC Scow 1777 Sandy Butterfield 86.7     00:31:14 0:36:01 76.2
4 Dinghy Buccaneer 5211 Eric Bartholomey 86.3     00:32:20 0:37:28 66.9
5 Dinghy     Nina Norman       RC   29.9
5 Dinghy     Bob O'Malley       RC   29.9
5 Dinghy     Meg Mortiz       RC   29.9

R8 - Dinghy Fleet - 7/16

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Dinghy MC Scow 2384 Phil Ecklund 86.7     00:25:32 0:29:27 97.7
2 Dinghy Laser Radial 98283 Lorena Ward 96.2     00:32:19 0:33:36 90.9
3 Dinghy Butterfly 10640 Paul Culnan 107.4     00:37:22 0:34:48 84.1
4 Dinghy Finn 303 Joe Chinburg 90.5     00:31:41 0:35:01 77.3
5 Dinghy Finn 69 Pierce Hasler 90.5     00:31:52 0:35:13 70.5
6 Dinghy Finn 986 Marcus Ward 90.5     00:31:56 0:35:17 63.7
7 Dinghy Finn 55 Nick Verocchi 90.5     00:33:26 0:36:57 56.9
8 Dinghy Finn 951 Andy Blitz 90.5     00:35:38 0:39:22 50.1
9 Dinghy MC Scow 1798 Jim Young 86.7     00:34:32 0:39:50 43.3
10 Dinghy RS Aero 9 1659 Christian Rasmussen 86.8     00:36:46 0:42:21 36.5
11 Dinghy     Nina Norman       RC   16.1
11 Dinghy     Heather Rawlins       RC   16.1

R9 - Dinghy Fleet - 7/16

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Dinghy MC Scow 2384 Phil Ecklund 86.7     00:31:22 0:36:11 97.7
2 Dinghy Finn 303 Joe Chinburg 90.5     00:33:16 0:36:46 90.9
3 Dinghy RS Aero 9 1659 Christian Rasmussen 86.8     00:45:12 0:52:04 84.1
4 Dinghy Laser Radial 98283 Lorena Ward 96.2     00:50:12 0:52:11 77.3
5 Dinghy Finn 986 Marcus Ward 90.5     00:48:09 0:53:12 70.5
6 Dinghy Finn 69 Pierce Hasler 90.5     00:48:56 0:54:04 63.7
7 Dinghy MC Scow 1798 Jim Young 86.7     00:52:23 1:00:25 56.9
8 Dinghy     Nina Norman       RC   16.1
8 Dinghy Finn 951 Andy Blitz 90.5     DNF   16.1
8 Dinghy Butterfly 10640 Paul Culnan 107.4     DNF   16.1
8 Dinghy Finn 55 Nick Verocchi 90.5     OCS   16.1
8 Dinghy     Heather Rawlins       RC   16.1

R10 - Dinghy Fleet - 7/23

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Dinghy Finn 986 Marcus Ward 90.5     00:24:16 0:26:49 97.7
2 Dinghy Finn 69 Pierce Hasler 90.5     00:25:04 0:27:42 90.9
3 Dinghy Finn 303 Joe Chinburg 90.5     00:25:30 0:28:11 84.1
4 Dinghy Laser Radial 98283 Lorena Ward 96.2     00:27:51 0:28:57 77.3
5 Dinghy MC Scow 2261 Fred Gohl 86.7     00:25:08 0:28:59 70.5
6 Dinghy MC Scow 2384 Phil Ecklund 86.7     00:25:31 0:29:26 63.7
7 Dinghy MC Scow 1637 Bill Ohallaran 86.7     00:26:06 0:30:06 56.9
8 Dinghy Finn 55 Adam Field 90.5     00:28:53 0:31:55 50.1
9 Dinghy Sunfish 80849 Mark Flett 99.6     00:34:44 0:34:52 43.3
10 Dinghy Laser/Snipe None Rich Summers       00:35:16 0:35:16 36.5
11 Dinghy     Bob O'Malley       RC   16.1
11 Dinghy     Bob Stoller       RC   16.1

R11 - Dinghy Fleet - 7/23

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Dinghy Finn 986 Marcus Ward 90.5     00:19:28 0:21:31 97.7
2 Dinghy Finn 69 Pierce Hasler 90.5     00:22:17 0:24:37 90.9
3 Dinghy Finn 303 Joe Chinburg 90.5     00:22:57 0:25:22 84.1
4 Dinghy MC Scow 2384 Phil Ecklund 86.7     00:23:53 0:27:33 77.3
5 Dinghy MC Scow 1637 Bill Ohallaran 86.7     00:24:07 0:27:49 70.5
6 Dinghy MC Scow 2261 Fred Gohl 86.7     00:24:14 0:27:57 63.7
7 Dinghy Finn 55 Adam Field 90.5     00:25:55 0:28:38 56.9
8 Dinghy Laser/Snipe None Rich Summers       RDGa   51.7
9 Dinghy Sunfish 80849 Mark Flett 99.6     00:32:21 0:32:29 50.1
10 Dinghy Laser Radial 98283 Lorena Ward 96.2     00:31:35 0:32:50 43.3
11 Dinghy     Bob O'Malley       RC   16.1
11 Dinghy     Bob Stoller       RC   16.1

R12 - Dinghy Fleet - 7/23

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Dinghy MC Scow 1637 Bill Ohallaran 86.7     00:11:30 0:13:16 97.7
2 Dinghy Finn 303 Joe Chinburg 90.5     00:12:27 0:13:45 90.9
3 Dinghy Finn 986 Marcus Ward 90.5     00:12:41 0:14:01 84.1
4 Dinghy MC Scow 2261 Fred Gohl 86.7     00:12:13 0:14:05 77.3
5 Dinghy Finn 69 Pierce Hasler 90.5     00:13:01 0:14:23 70.5
6 Dinghy MC Scow 2384 Phil Ecklund 86.7     00:13:17 0:15:19 63.7
7 Dinghy Finn 55 Adam Field 90.5     00:14:34 0:16:06 56.9
8 Dinghy Laser Radial 98283 Lorena Ward 96.2     00:16:57 0:17:37 50.1
9 Dinghy Sunfish 80849 Mark Flett 99.6     00:18:29 0:18:33 43.3
10 Dinghy Laser/Snipe None Rich Summers       00:19:30 0:19:30 36.5
11 Dinghy     Bob O'Malley       RC   16.1
11 Dinghy     Bob Stoller       RC   16.1

R13 - Dinghy Fleet - 7/30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Dinghy Finn 69 Pierce Hasler 90.5     00:17:41 0:19:32 92.7
2 Dinghy Laser/Snipe None Rich Summers       00:19:57 0:19:57 82.1
3 Dinghy Sunfish 79309 Paul Culnan 99.6     00:19:58 0:20:03 71.4
4 Dinghy MC Scow 2384 Phil Ecklund 86.7     00:17:40 0:20:23 60.7
5 Dinghy     Nina Norman       RC   39.4

R14 - Dinghy Fleet - 7/30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Dinghy Finn 69 Pierce Hasler 90.5     00:15:48 0:17:28 88.2
2 Dinghy     Nina Norman       RC   61.0
2 Dinghy Sunfish 79309 Paul Culnan 99.6     DNS   61.0

R15 - Dinghy Fleet - 7/30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Dinghy Finn 69 Pierce Hasler 90.5     00:30:38 0:33:51 90.0
2 Dinghy Sunfish 79309 Paul Culnan 99.6     00:36:00 0:36:09 77.5
3 Dinghy     Nina Norman       RC   52.6

R16 - Dinghy Fleet - 8/6

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Dinghy Finn 69 Pierce Hasler 90.5     00:33:11 0:36:40 94.8
2 Dinghy Finn 303 Joe Chinburg 90.5     RTC   86.0
3 Dinghy MC Scow 2384 Phil Ecklund 86.7     00:32:23 0:37:21 85.5
4 Dinghy Finn 986 Marcus Ward 90.5     RTC   84.1
5 Dinghy Buccaneer 5211 Eric Bartholomey 86.3     00:33:44 0:39:05 76.2
6 Dinghy     Nina Norman       RC   29.9
6 Dinghy     Kim Adams       RC   29.9

R17 - Dinghy Fleet - 8/6

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Dinghy Finn 69 Pierce Hasler 90.5     00:33:20 0:36:50 94.8
2 Dinghy Finn 303 Joe Chinburg 90.5     RTC   86.0
3 Dinghy Buccaneer 5211 Eric Bartholomey 86.3     00:32:57 0:38:11 85.5
4 Dinghy Finn 986 Marcus Ward 90.5     RTC   84.1
5 Dinghy MC Scow 2384 Phil Ecklund 86.7     DNF   29.9
5 Dinghy     Nina Norman       RC   29.9
5 Dinghy     Kim Adams       RC   29.9

R18 - Dinghy Fleet - 8/6

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Dinghy Finn 69 Pierce Hasler 90.5     00:32:10 0:35:33 92.7
2 Dinghy Finn 303 Joe Chinburg 90.5     RTC   86.0
3 Dinghy Finn 986 Marcus Ward 90.5     RTC   84.1
4 Dinghy     Nina Norman       RC   39.4
4 Dinghy     Kim Adams       RC   39.4

R19 - Dinghy Fleet - 8/13

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Dinghy Finn 986 Marcus Ward 90.5     00:07:48 0:08:37 92.7
2 Dinghy Finn 303 Joe Chinburg 90.5     00:08:13 0:09:05 82.1
3 Dinghy Laser Radial 98283 Lorena Ward 96.2     RTC   67.8
4 Dinghy Finn 951 Andy Blitz 90.5     RC   62.3
5 Dinghy     Nina Norman       RC   39.4

R20 - Dinghy Fleet - 8/13

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Dinghy Finn 303 Joe Chinburg 90.5     00:24:31 0:27:05 92.7
2 Dinghy Finn 986 Marcus Ward 90.5     00:26:39 0:29:27 82.1
3 Dinghy Laser Radial 98283 Lorena Ward 96.2     RTC   67.8
4 Dinghy Finn 951 Andy Blitz 90.5     RC   62.3
5 Dinghy     Nina Norman       RC   39.4

R21 - Dinghy Fleet - 8/13

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points
1 Dinghy Laser Radial 98283 Lorena Ward 96.2 RTC 67.8
2 Dinghy Finn 951 Andy Blitz 90.5 RC 62.3
3 Dinghy     Nina Norman   RC 52.6

R1 - LMS Fleet - 6/25

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points
1 LMS Laser/Snipe 614 Tim Everett   1 96.8
2 LMS Snipe/Laser 28464 Doug McKnight   2 89.1
3 LMS Snipe 25046 Robert Pincus   RC 86.0
4 LMS Snipe 28900 Doug Swenson   RTC 84.1
5 LMS Snipe 29535 Amanda Woeger   RTC 81.8
6 LMS Snipe/Laser 25428 Stuart McKnight   3 81.5
7 LMS Snipe 30618 Ryan Schubert   RTC 80.3
8 LMS Mutineer 1173 Bruce Miller   RC 80.2
9 LMS Snipe 27094 Doug Moldawsky   4 73.8
10 LMS Snipe 29537 Blaine McCleskey   RTC 20.3

R2 - LMS Fleet - 6/25

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points
1 LMS Snipe/Laser 28464 Doug McKnight   1 96.8
2 LMS Laser/Snipe 614 Tim Everett   2 89.1
3 LMS Snipe 25046 Robert Pincus   RC 86.0
4 LMS Snipe 28900 Doug Swenson   RTC 84.1
5 LMS Snipe 29535 Amanda Woeger   RTC 81.8
6 LMS Snipe 27094 Doug Moldawsky   3 81.5
7 LMS Snipe 30618 Ryan Schubert   RTC 80.3
8 LMS Mutineer 1173 Bruce Miller   RC 80.2
9 LMS Snipe/Laser 25428 Stuart McKnight   4 73.8
10 LMS Snipe 29537 Blaine McCleskey   RTC 20.3

R3 - LMS Fleet - 7/2

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points
1 LMS Snipe/Laser 28464 Doug McKnight   1 97.7
2 LMS Snipe 30618 Ryan Schubert   2 90.9
3 LMS Snipe 28900 Doug Swenson   3 84.1
4 LMS Laser/Snipe 614 Tim Everett   4 77.3
5 LMS Snipe/Laser 25428 Stuart McKnight   5 70.5
6 LMS Mutineer 8012 Peter Way   6 63.7
7 LMS Mutineer 8002 Gib Charles   7 56.9
8 LMS Mutineer 8022 Tim Fischer   8 50.1
9 LMS Laser 209729 Lloyd Banta   9 43.3
10 LMS Laser JR Payton Lester 91.1 RC 36.6
11 LMS Snipe 28449 Marcus Ward   10 36.5
12 LMS Snipe 22734 Barrickman   11 29.7

R4 - LMS Fleet - 7/2

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points
1 LMS Snipe 28900 Doug Swenson   1 94.3
2 LMS Snipe/Laser 28464 Doug McKnight   2 84.1
3 LMS Snipe 30618 Ryan Schubert   3 77.3
4 LMS Snipe 28449 Marcus Ward   4 70.5
5 LMS Laser/Snipe 614 Tim Everett   5 63.7
6 LMS Mutineer 8002 Gib Charles   6 56.9
7 LMS Mutineer 8022 Tim Fischer   7 50.1
8 LMS Mutineer 8012 Peter Way   8 43.3
9 LMS Laser JR Payton Lester 91.1 RC 36.6
10 LMS Laser 209729 Lloyd Banta   9 36.5
11 LMS Snipe/Laser 25428 Stuart McKnight   10 29.7
12 LMS Snipe 22734 Barrickman   11 22.9

R5 - LMS Fleet - 7/2

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points
1 LMS Snipe/Laser 28464 Doug McKnight   1 94.3
2 LMS Snipe 30618 Ryan Schubert   2 84.1
3 LMS Snipe 28900 Doug Swenson   3 77.3
4 LMS Laser/Snipe 614 Tim Everett   4 70.5
5 LMS Snipe 28449 Marcus Ward   5 63.7
6 LMS Mutineer 8002 Gib Charles   6 56.9
7 LMS Snipe/Laser 25428 Stuart McKnight   7 50.1
8 LMS Mutineer 8022 Tim Fischer   8 43.3
9 LMS Laser JR Payton Lester 91.1 RC 36.6
10 LMS Mutineer 8012 Peter Way   9 36.5
11 LMS Laser 209729 Lloyd Banta   10 29.7
12 LMS Snipe 22734 Barrickman   DNF 16.1

R6 - LMS Fleet - 7/9

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points
1 LMS Snipe 30618 Ryan Schubert   1 98.0
2 LMS Snipe 25046 Robert Pincus   2 91.6
3 LMS Snipe 29535 Amanda Woeger   3 85.2
4 LMS Mutineer 8002 Gib Charles   RC 81.8
5 LMS Snipe 28900 Doug Swenson   4 78.7
6 LMS Laser/Snipe 614 Tim Everett   5 72.3
7 LMS Laser 199399 Richard Freer   6 65.9
8 LMS Snipe 28449 Marcus Ward   7 59.4
9 LMS Mutineer 1173 Bruce Miller   8 53.0
10 LMS Laser 170817 Adam 91.1 9 46.6
11 LMS Laser JR Payton Lester 91.1 10 40.1
12 LMS Mutineer 8012 Peter Way   11 33.7
13 LMS Snipe 22734 Barrickman   12 27.3

R7 - LMS Fleet - 7/9

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points
1 LMS Snipe 29535 Amanda Woeger   1 98.3
2 LMS Laser/Snipe 614 Tim Everett   2 92.2
3 LMS Snipe 28900 Doug Swenson   3 86.1
4 LMS Mutineer 8002 Gib Charles   RC 81.8
5 LMS Mutineer 1173 Bruce Miller   4 80.0
6 LMS Snipe 25046 Robert Pincus   5 73.9
7 LMS Snipe 28449 Marcus Ward   6 67.8
8 LMS Snipe 27094 Doug Moldawsky   7 61.7
9 LMS Mutineer 8012 Peter Way   8 55.7
10 LMS Snipe 30618 Ryan Schubert   9 49.6
11 LMS Laser 199399 Richard Freer   10 43.5
12 LMS Laser 170817 Adam 91.1 11 37.4
13 LMS Snipe 22734 Barrickman   12 31.3
14 LMS Laser JR Payton Lester 91.1 DNF 13.0

R8 - LMS Fleet - 7/16

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points
1 LMS Mutineer 1173 Bruce Miller   1 96.2
2 LMS Mutineer 8002 Gib Charles   2 88.1
3 LMS Snipe 29535 Amanda Woeger   RTC 81.8
4 LMS Snipe 30618 Ryan Schubert   RTC 80.3
5 LMS Laser 209729 Lloyd Banta   3 79.9
6 LMS Laser 194588 Chris George   4 71.8
7 LMS Snipe 29760 Jim MacKenzie   5 63.7
8 LMS Laser/Snipe 614 Tim Everett   6 55.5
9 LMS Laser 170817 Adam 91.1 8 47.4

R9 - LMS Fleet - 7/16

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points
1 LMS Mutineer 1173 Bruce Miller   1 94.8
2 LMS Laser/Snipe 614 Tim Everett   2 85.5
3 LMS Snipe 29535 Amanda Woeger   RTC 81.8
4 LMS Snipe 30618 Ryan Schubert   RTC 80.3
5 LMS Laser 209729 Lloyd Banta   3 76.2
6 LMS Mutineer 8002 Gib Charles   5 66.9
7 LMS Snipe 27094 Doug Moldawsky   DNF 29.9

R10 - LMS Fleet - 7/23

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points
1 LMS Snipe 27094 Doug Moldawsky   1 97.3
2 LMS Snipe/Laser 28464 Doug McKnight   2 90.1
3 LMS Mutineer 8002 Gib Charles   3 82.8
4 LMS Snipe 25046 Robert Pincus   4 75.6
5 LMS Snipe 30618 Ryan Schubert   5 68.4
6 LMS Laser/Snipe 614 Tim Everett   6 61.2
7 LMS Snipe 29535 Amanda Woeger   7 54.0
8 LMS Snipe/Laser 25428 Stuart McKnight   8 46.8
9 LMS Mutineer 1173 Bruce Miller   9 39.6
10 LMS Laser 177042 Steve Titus 91.1 10 32.4
11 LMS Snipe 22734 Barrickman   12 25.2

R11 - LMS Fleet - 7/23

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points
1 LMS Snipe 25046 Robert Pincus   1 97.7
2 LMS Snipe/Laser 28464 Doug McKnight   2 90.9
3 LMS Laser 177042 Steve Titus 91.1 3 84.1
4 LMS Snipe 30618 Ryan Schubert   4 77.3
5 LMS Mutineer 8002 Gib Charles   5 70.5
6 LMS Snipe 29535 Amanda Woeger   6 63.7
7 LMS Mutineer 1173 Bruce Miller   7 56.9
8 LMS Snipe 27094 Doug Moldawsky   8 50.1
9 LMS Snipe/Laser 25428 Stuart McKnight   9 43.3
10 LMS Laser/Snipe 614 Tim Everett   10 36.5
11 LMS Snipe 22734 Barrickman   11 29.7
12 LMS Laser/Snipe 8609 Paul Acker   12 22.9

R12 - LMS Fleet - 7/23

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points
1 LMS Snipe 30618 Ryan Schubert   1 96.8
2 LMS Snipe 29535 Amanda Woeger   2 89.1
3 LMS Laser/Snipe 614 Tim Everett   3 81.5
4 LMS Snipe/Laser 25428 Stuart McKnight   4 73.8
5 LMS Laser/Snipe 8609 Paul Acker   5 66.2
6 LMS Mutineer 1173 Bruce Miller   6 58.5
7 LMS Mutineer 8002 Gib Charles   7 50.9
8 LMS Snipe 27094 Doug Moldawsky   8 43.2
9 LMS Snipe 22734 Barrickman   9 35.6
10 LMS Snipe/Laser 28464 Doug McKnight   10 27.9

R13 - LMS Fleet - 7/30

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points
1 LMS Snipe/Laser 28464 Doug McKnight   1 95.5
2 LMS Laser/Snipe 614 Tim Everett   2 86.9
3 LMS Snipe 25046 Robert Pincus   3 78.2
4 LMS Snipe 27094 Doug Moldawsky   RC 71.4
5 LMS Mutineer 1173 Bruce Miller   4 69.5
6 LMS Snipe/Laser 27626 DJ Hagberg   5 60.8
7 LMS Laser 170817 Adam 91.1 6 52.2
8 LMS Mutineer 8002 Gib Charles   7 43.5

R14 - LMS Fleet - 7/30

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points
1 LMS Laser/Snipe 614 Tim Everett   1 96.2
2 LMS Snipe/Laser 28464 Doug McKnight   2 88.1
3 LMS Mutineer 1173 Bruce Miller   3 79.9
4 LMS Mutineer 8002 Gib Charles   4 71.8
5 LMS Snipe 27094 Doug Moldawsky   RC 71.4
6 LMS Snipe/Laser 27626 DJ Hagberg   5 63.7
7 LMS Snipe 29760 Jim MacKenzie   6 55.5
8 LMS Laser 170817 Adam 91.1 7 47.4
9 LMS Snipe 25046 Robert Pincus   DNF 23.0

R15 - LMS Fleet - 7/30

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points
1 LMS Mutineer 8002 Gib Charles   1 95.5
2 LMS Snipe/Laser 28464 Doug McKnight   2 86.9
3 LMS Snipe 25046 Robert Pincus   3 78.2
4 LMS Snipe 27094 Doug Moldawsky   RC 71.4
5 LMS Snipe 29760 Jim MacKenzie   4 69.5
6 LMS Mutineer 1173 Bruce Miller   5 60.8
7 LMS Laser/Snipe 614 Tim Everett   6 52.2
8 LMS Laser 170817 Adam 91.1 7 43.5

R16 - LMS Fleet - 8/6

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points
1 LMS Snipe/Laser 28464 Doug McKnight   1 96.2
2 LMS Snipe 29535 Amanda Woeger   2 88.1
3 LMS Mutineer 8002 Gib Charles   3 79.9
4 LMS Laser/Snipe 614 Tim Everett   4 71.8
5 LMS Mutineer 1173 Bruce Miller   5 63.7
6 LMS Snipe/Laser 25428 Stuart McKnight   6 55.5
7 LMS Snipe 25912 Mark Tiernen   7 47.4
8 LMS Laser 177042 Steve Titus 91.1 8 39.3
9 LMS Mutineer 5030 Field   9 31.1

R17 - LMS Fleet - 8/6

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points
1 LMS Snipe/Laser 28464 Doug McKnight   1 96.2
2 LMS Laser/Snipe 614 Tim Everett   2 88.1
3 LMS Snipe 29535 Amanda Woeger   3 79.9
4 LMS Snipe/Laser 25428 Stuart McKnight   4 71.8
5 LMS Mutineer 1173 Bruce Miller   5 63.7
6 LMS Mutineer 8002 Gib Charles   6 55.5
7 LMS Laser 177042 Steve Titus 91.1 7 47.4
8 LMS Mutineer 5030 Field   8 39.3
9 LMS Snipe 25912 Mark Tiernen   9 31.1

R18 - LMS Fleet - 8/6

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points
1 LMS Snipe 29535 Amanda Woeger   1 96.2
2 LMS Snipe/Laser 28464 Doug McKnight   2 88.1
3 LMS Laser/Snipe 614 Tim Everett   3 79.9
4 LMS Mutineer 1173 Bruce Miller   4 71.8
5 LMS Snipe/Laser 25428 Stuart McKnight   5 63.7
6 LMS Mutineer 8002 Gib Charles   6 55.5
7 LMS Laser 177042 Steve Titus 91.1 7 47.4
8 LMS Mutineer 5030 Field   8 39.3
9 LMS Snipe 25912 Mark Tiernen   9 31.1

R19 - LMS Fleet - 8/13

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points
1 LMS Mutineer 8002 Gib Charles   1 97.3
2 LMS Snipe 25046 Robert Pincus   2 90.1
3 LMS Snipe/Laser 28464 Doug McKnight   RTC 87.3
4 LMS Snipe 29760 Jim MacKenzie   3 82.8
5 LMS Mutineer 8012 Peter Way   4 75.6
6 LMS Mutineer 1173 Bruce Miller   5 68.4
7 LMS Snipe/Laser 27626 DJ Hagberg   RTC 62.3
8 LMS Mutineer 8022 Tim Fischer   6 61.2
9 LMS Snipe 22734 Barrickman   7 54.0
10 LMS Laser 209729 Lloyd Banta   RTC 53.1
11 LMS Laser/Snipe 8609 Paul Acker   RTC 44.6

R20 - LMS Fleet - 8/13

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points
1 LMS Mutineer 8002 Gib Charles   1 97.3
2 LMS Mutineer 1173 Bruce Miller   2 90.1
3 LMS Snipe/Laser 28464 Doug McKnight   RTC 87.3
4 LMS Snipe 29760 Jim MacKenzie   3 82.8
5 LMS Mutineer 8012 Peter Way   4 75.6
6 LMS Laser 177042 Steve Titus 91.1 5 68.4
7 LMS Snipe/Laser 27626 DJ Hagberg   RTC 62.3
8 LMS Mutineer 8022 Tim Fischer   6 61.2
9 LMS Snipe 27094 Doug Moldawsky   7 54.0
10 LMS Laser 209729 Lloyd Banta   RTC 53.1
11 LMS Laser/Snipe 8609 Paul Acker   RTC 44.6

R21 - LMS Fleet - 8/13

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points
1 LMS Mutineer 8002 Gib Charles   1 94.8
2 LMS Snipe/Laser 28464 Doug McKnight   RTC 87.3
3 LMS Mutineer 8012 Peter Way   2 85.5
4 LMS Mutineer 1173 Bruce Miller   3 76.2
5 LMS Snipe/Laser 27626 DJ Hagberg   RTC 62.3
6 LMS Laser 209729 Lloyd Banta   RTC 53.1
7 LMS Laser/Snipe 8609 Paul Acker   RTC 44.6

R1 - Multihull Fleet - 6/25

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points

R2 - Multihull Fleet - 6/25

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points

R3 - Multihull Fleet - 7/2

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points
1 Multihull Hobie 16 108193 Steve Titus 78.3 DNF 70.8

R4 - Multihull Fleet - 7/2

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Multihull Hobie 16 108193 Steve Titus 78.3     00:17:06 0:21:50 86.1

R5 - Multihull Fleet - 7/2

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Multihull Hobie 16 108193 Steve Titus 78.3     00:14:08 0:18:03 86.1

R6 - Multihull Fleet - 7/9

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points

R7 - Multihull Fleet - 7/9

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Multihull Hobie 16 108193 Steve Titus 78.3     00:32:34 0:41:36 86.1

R8 - Multihull Fleet - 7/16

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points
1 Multihull Hobie 16 108193 Steve Titus 78.3 RC 92.3

R9 - Multihull Fleet - 7/16

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points
1 Multihull Hobie 16 108193 Steve Titus 78.3 RC 92.3

R10 - Multihull Fleet - 7/23

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points

R11 - Multihull Fleet - 7/23

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points

R12 - Multihull Fleet - 7/23

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points

R13 - Multihull Fleet - 7/30

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points

R14 - Multihull Fleet - 7/30

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points

R15 - Multihull Fleet - 7/30

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points

R16 - Multihull Fleet - 8/6

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points

R17 - Multihull Fleet - 8/6

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points

R18 - Multihull Fleet - 8/6

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points

R19 - Multihull Fleet - 8/13

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points

R20 - Multihull Fleet - 8/13

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points

R21 - Multihull Fleet - 8/13

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Place Points

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 0
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 61
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 16.1
RC  Varies
RDGaRedress - average points for all races except the race in question Varies
RTC  Varies

www.unionsailingclub.org/


Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com